Problemy z zębami – próchnica

Brak właściwej higieny jamy ustnej najczęściej prowadzi do rozwoju groźnych chorób. Jedną z najpopularniejszych w obecnych czasach dolegliwości dotykającej zęby jest próchnica. Niegdyś choroba ta dotyczyła głównie ludzi starszych wywodzących się z uboższych warstw społecznych. Obecnie na próchnicę coraz częściej zapadają dzieci w wieku szkolnym. Brak obowiązkowych przeglądów dentystycznych, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz źle dobrana dieta, to tylko niektóre czynniki sprzyjające rozwojowi próchnicy.

Jak można zapobiec rozwojowi próchnicy?

Najważniejsza w każdym przypadku jest odpowiednia profilaktyka. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową, codzienną higienę jamy ustnej. Jej podstawą jest prawidłowe szczotkowanie zębów po każdym posiłku. W przypadku, gdy po zjedzeniu przekąski niemożliwe jest dokładne wymycie zębów, wówczas należy przynajmniej przepłukać jamę ustną lub użyć nić dentystyczną, aby skutecznie pozbyć się resztek pokarmowych. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w witaminy oraz składniki mineralne takie jak wapń czy fluor, które korzystnie wpływają na stan zębów. Obowiązkowo, przynajmniej raz w roku powinno się odbywać przeglądy stomatologiczne jamy ustnej. Taka regularność pozwoli na czas wykryć każdą nieprawidłowość. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Dentysta – Dentaria Częstochowa.

Co w przypadku, gdy na profilaktykę jest za późno?

Zęby zajęte przez próchnicę wymagają leczenia, w przeciwnym przypadku, gdy uszkodzeniu w znacznym stopniu ulegnie miazga zębowa może okazać się, że jedynym rozwiązaniem będzie usuwanie zębów. W większości przypadków wystarczy jednak borowanie i wstawienie odpowiedniej plomby. Osobny problem stanowią tak zwane zęby mądrości, czyli popularne ósemki. Są to zęby bardzo nietrwałe, narażone na szybkie psucie się i bardziej podatne na procesy zapalne niż pozostałe zęby. Wielu lekarzy, aby nie dopuścić do rozwoju chorób zaleca wyrywanie ósemek niedługo po tym, jak całkowicie się wyklują z dziąsła. Taka profilaktyka umożliwia ochronę innych zębów przed chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *